29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом.

29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом.

За даними ВООЗ, інсульт є причиною сметрі близько 6,7 мільйонів людей на рік у всьому світі.Проблема серцево-судинних захворювань в україні стоїть досить гостро. Близько 26 млн. українців страждають на серцево-судинні захворювання. Майже 11,8 млн. українцям встановлений діагноз артеріальної гіпертонії, яка є головним фактором ризику виникнення інсульту. Інсульт загрожує кожному п”ятому українцю. В Україні щорічно виникає більше 100-119 тис. нових випадків інсульту. Понад третина з них- у людей працездатного віку. 30-40% хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50% – впродовж року від початку захворювання, 20-40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,% первинної інвалідності). і тільки 15% українців. що перенесли інсульт, повертаються до нормального життя.

В країнах із розвинутою мультидисциплінарною системою надання протиінсультної допомоги за стандарт вважається повернення до роботи 70% пацієнтів після перенесеного інсульту в найближчі 3 місяці.

Зростання показника поширеності цереброваскулярних хвороб в місті Чернівці на 100 тис. населення на 381,7 (в абсолютних цифрах на 1615 випадків більше), головним чином за рахунок зростання показника поширеності цереброваскулярних хвороб з гіпертонічною хворобою на 302,5 (в абсолютних цифрах на 1029 випадків більше). Зростання показників цереброваскулярної захворюваності та на ЦВХ з ГХ незначні, в той час як зростання показника поширеності і захворюваності на Інсульти зросли з 182,7 до 210,2 (на 78 випадків), Інсульти з ГХ показник змінився з 99,4 на 110,4.

Зважаючи на всі зазначені факти та показники, 01.04.2017 було створено Міській інсультний центр на базі КМУ «Міська клінічна лікарня №3» з метою забезпечення своєчасного комплексного лікування хворих мешканців міста з гострими порушеннями мозкового кровообігу.

Створено мультидисциплінарні бригади із залученням до лікувального процесу разом із неврологом логопеда, психолога, ерготерапевта, фізіотерапевта.

Плідна тісна співпраця із входженням в групу «Angels Initiative» створює умови для удосконалення сучасних протоколів лікування хворих на гострі порушення мозкового кровообігу, зокрема протоколів тромболізису. Проведено капітальний ремонт реанімаційного залу, є в наявності необхідна апаратура та медикаментозні препарати, а саме актелізе.

Створено ургентну біохімічну лабораторію, що працює цілодобово. Розроблений маршрут пацієнта із гострим порушенням мозкового кровообігу та наявність «інсультного телефону» удосконалює та суттєво прискорює етапи діагностики таких пацієнтів із дотриманням “терапевтичного вікна” . Завдяки старту медичної реформи стає більш реальним наявність ургентних та доступних методів нейровізуалізації, що є принципово необхідним етапом діагностики пацієнтів із гострим порушенням мозкового кровообігу.

Цілеспрямована робота співробітників міського інсультного центру та використання сучасних протоколів діагностики, лікування та нейрореабілітація з перших хвилин розвитку гострого порушення мозкового кровообігу дозволить відновити неврологічний дефіцит, запобігти виникненю повторного інсульту (протягом першого року), зменшити відсоток смертності та інвалідизації серед пацієнтів із гострим порушенням мозкового кровообігу.

Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення його можна. Для цього необхілно контролювати свій артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, відмовитись від тютюнопаління та вживання алкоголю. дотримуватись основних принципів здорового способу життя.